Přírodní postřiky a hnojiva na zeleninu
Rajčata (vč. tzv. "cherry rajčátek"), papriky, cukety, lilky, patyzony, tykve, okurky, melouny (Cantaloupe, Galia, vodní), stejně jako ostatní plodiny, bývájí napadány řadou škůdců a chorob, které znehodnocují konzumní části. Nejvýznamnější chorobou je plíseň bramboru na rajčatech, latinský název Phytophthora infestans. může napadat listy, stonky i plody. Plíseň na okurkách se objevuje většinou až v druhé polovině léta (srpen, září), typickým příznakem jsou hranaté, žilnatinou ohraničené skvrny, které postupně splývají, listy zasychají a rostliny hynou. V praxi se často setkávám se záměnou příznaků plísně okurkové s napadením listů okurek sviluškou. Sviluška je drobný roztoč, který saje na spodní straně listů.
- TOP produkt
- TOP produkt
- TOP produkt
- Novinka
- Akce
- Novinka
- Novinka
- Novinka
- Akce
- Novinka
- Novinka
Sviluška má ráda teplo, proto je velmi častá ve sklenících či fóliovnících a tak se s ní na rozdíl od plísně okurkové můžeme setkat v mnohem časnějším období, třeba již v červnu.
Plíseň bramborová (Phytophthora infestans) je velice nebezpečná choroba. Za příznivých podmínek dokáže během několika dnů sežehnout celý porost rajčat či brambor. I v ekologickém zemědělství jsou povoleny některé fungicidy na bázi mědi jako například kuprikol, používaný často i zahrádkáři. Vyzkoušet můžete také česnekový či přesličkový výluh, nebo vodní výluh z vrbové kůry, která obsahuje fungicidní látky a salicin, který po aplikaci v rostlinách vyvolává tzv. indukovanou rezistenci.
Něco nefunguje? Poradíme vám!
u objednávek nad 1500 Kč poštovné neplatíte. Kompletní ceník doprav zde