Přeslička sušená
Věděli jste, že přeslička je nejen významnou léčivou rostlinou, ale i významnou rostlinou využitelnou v ochraně rostlin? Přeslička má totiž výrazné fungicidní vlastnosti, to znamená, že potlačuje houbové choroby a plísně na rostlinách. Přeslička totiž obsahuje velmi účinnou kyselinu křemičitou, křemičitany a četné minerální látky, které potlačují právě houbové choroby. V ochraně rostlin se používá zelená letní lodyha, při sběru musíme být opatrní, abychom ji nezaměnili s jinými druhy přesličky (přeslička lesní nebo bahenní), které jsou jedovaté.
Na které choroby a jak přesličku správně použít
Postřik z přesličky je možné použít v sadech proti strupovitosti jabloní (Venturia inaequalis), dále na padlí jabloňové (Podosphaera leucotricha), dále je účinná proti kadeřavosti broskvoní (Taphrinadeformans). U vinné révy se přeslička používá zejména na padlí révové (Erysiphe nestor) a plíseň révovou (Plasmoparaviticola), dále je účinná na padlí okurkové (Podosphaera xhantii) a proti chorobám způsobujících vadnutí okurek a padání klíčních rostlin (Pythium spp.) a v neposlední řadě se používá na rajčata proti alternariové skvrnitosti (Alternariasolani) a septoriové skvrnitosti rajčat (Septorialycopsersici). Na všechny výše uvedené plodiny se používá 2 g sušené přesličky na 1 litr vody.
Doba aplikace
Aplikace na ovocné stromy je na jaře od počátku tvorby pupenů do opadu květu. Opakování je min. 2x – max. 6x, interval mezi aplikacemi je 7 dní. Stejně postupujeme i u révy vinné můžeme aplikovat od počátku rašení do tvorby prvních hroznů, v průběhu jara až do začátku léta, min. 2x – max. 6x, v intervalu 7 dní. Na okurky aplikujeme od fáze 9 hlavních listů do fáze 9 vedlejších šlahounů, aplikovat 6x ve 3-4 denních intervalech. U rajčat v průběhu léta od fáze prvních květů, 2x v intervalu 14 dní.
Jak připravit postřik z přesličky
Postřikovou jíchu si můžete připravit sami z nasbírané přesličky, a to v poměru 2 g sušené přesličky na 1 litr vody, sušenou drogu přelijeme vroucí vodou a necháme 24 hodin vyluhovat. Poté přefiltrujeme, nalejeme do postřikovače a aplikujeme. Přesličku si také můžete objednat naváženou, přímo v našem e-shopu a postřik si připravíte, dle instrukcí v příbalovém letáku. Doporučujeme objednat si minimálně 50 g, pro případné opakované použití postřiku.
Aplikace postřiku je velmi snadná – výluh přefiltrujeme a použijeme postřikovač. Listy skropíme jíchou až jsou celé mokré po obou stranách a tekutina začíná skapávat. Jíchu je možné též použít jako zálivku. Při tomto použití zaléváme dostatečně ke kořenům rostlin.
Botanické pesticidy
Když se řekne pesticid, většina lidí si asi představí něco, co na své zahrádce nechce používat. Botanické pesticidy jsou ale jiné. V pořadu Polopatě (ČT) se od doktora Romana Pavely dozvíte, jak fungují a kde je využít.
Video zde: Česká televize - Polopatě (19.4.2020)