S newsletterem jako první uvidíte aktuální nabídky, slevové akce, soutěže a mnoho dalšího. Registrace je snadná, prostě zadejte svou e-mailovou adresu.
u objednávek nad 1500 Kč poštovné neplatíte. Kompletní ceník doprav zde
- Úvod
- Bio zahrada
- VÝLUHY NA OCHRANU ROSTLIN
- Přeslička na houbové choroby
Jak připravit postřik z přesličky proti houbovým chorobám
Věděli jste, že přeslička je nejen významnou léčivou rostlinou, ale i významnou rostlinou využitelnou v ochraně rostlin? Přeslička má totiž výrazné fungicidní vlastnosti, to znamená, že potlačuje houbové choroby a plísně na rostlinách. Přeslička totiž obsahuje velmi účinnou kyselinu křemičitou, křemičitany a četné minerální látky, které potlačují právě houbové choroby. V ochraně rostlin se používá zelená letní lodyha, při sběru musíme být opatrní, abychom ji nezaměnili s jinými druhy přesličky (přeslička lesní nebo bahenní), které jsou jedovaté. Přeslička se řadí mezi tzv. základní látky*.
Na které choroby a jak přesličku správně použít
Postřik z přesličky je možné použít v sadech proti strupovitosti jabloní (Venturia inaequalis), dále na padlí jabloňové (Podosphaera leucotricha), dále je účinná proti kadeřavosti broskvoní (Taphrinadeformans). U vinné révy se přeslička používá zejména na padlí révové (Erysiphe nestor) a plíseň révovou (Plasmoparaviticola), dále je účinná na padlí okurkové (Podosphaera xhantii) a proti chorobám způsobujících vadnutí okurek a padání klíčních rostlin (Pythium spp.) a v neposlední řadě se používá na rajčata proti alternariové skvrnitosti (Alternariasolani) a septoriové skvrnitosti rajčat (Septorialycopsersici). Na všechny výše uvedené plodiny se používá 2 g sušené přesličky na 1 litr vody. Také přímo působí proti plísním a podle legislativy Evropské unie pro ochranu rostlin se jedná o biofungicid.
Doba aplikace
Aplikace na ovocné stromy je na jaře od počátku tvorby pupenů do opadu květu. Opakování je min. 2x – max. 6x, interval mezi aplikacemi je 7 dní. Stejně postupujeme i u révy vinné můžeme aplikovat od počátku rašení do tvorby prvních hroznů, v průběhu jara až do začátku léta, min. 2x – max. 6x, v intervalu 7 dní. Na okurky aplikujeme od fáze 9 hlavních listů do fáze 9 vedlejších šlahounů, aplikovat 6x ve 3-4 denních intervalech. U rajčat v průběhu léta od fáze prvních květů, 2x v intervalu 14 dní.
Jak připravit postřik z přesličky
Postřikovou jíchu si můžete připravit sami z nasbírané přesličky, a to v poměru 2 g sušené přesličky na 1 litr vody, sušenou drogu přelijeme vroucí vodou a necháme 24 hodin vyluhovat. Poté přefiltrujeme, nalejeme do postřikovače a aplikujeme. Přesličku si také můžete objednat naváženou, přímo v našem e-shopu a postřik si připravíte, dle instrukcí v příbalovém letáku. Doporučujeme objednat si minimálně 50 g, pro případné opakované použití postřiku.
Aplikace postřiku je velmi snadná – výluh přefiltrujeme a použijeme postřikovač. Listy skropíme jíchou až jsou celé mokré po obou stranách a tekutina začíná skapávat. Jíchu je možné též použít jako zálivku. Při tomto použití zaléváme dostatečně ke kořenům rostlin.
*Základní látkou se rozumí účinná látka, která není látkou vzbuzující obavy, která nemůže svými vlastnostmi způsobit narušení činnosti žláz s vnitřní sekrecí ani nemá neurotoxické nebo imunotoxické účinky, jejímž hlavním využitím není použití v přípravcích na ochranu rostlin, ale lze ji nicméně použít pro ochranu rostlin, a to buď přímo, nebo v přípravku složeném z dané látky a obyčejného ředidla. První základní látky byly registrované v roce 2013 a dnes jich je 20. Tři, přeslička rolní, vrba a kopřiva dvoudomá, jsou zástupci rostlinné říše. Početnější skupinou jsou různé potravinářské ingredience.